“Tatuażysta z Auschwitz”

Bestsellerowa książka ostatnich lat, która z pewnością nie jest historią dla każdego. Niezwykle emocjonalna, poruszająca, a przede wszystkim – oparta na faktach, które spędzają sen z powiek. Książka, która obok “Chłopca w pasiastej piżamie” i “Listów Schindlera” zajmuje wysokie miejsca na listach czytelniczych – “Tatuażysta z Auschwitz” to historia człowieka, który piekło spotkał na Ziemi.

Mroczne tatuaże – praca w XX wieku

Książka autorstwa Heather Morris nie jest tylko powieścią przedstawiającą tragiczne wydarzenia II wojny światowej. Historia nie tylko o jednym z najbardziej brutalnych i poruszających miejsc historycznych – to przede wszystkim opowieści z życia jednego z więźniów Auschwitz, który nagle stał się tatuażystą.

Lale Sokołow, a właściwie Ludvig Eisenberg to człowiek, dla którego miejscem pracy były ciała osadzonych więźniów – choć brzmi to nad wyraz absurdalnie – taka była rzeczywistość niemieckiej zagłady.

Młody Sokołow trafił do obozu w wieku zaledwie 26 lat. Jako młody chłopak z obawy o własne życie i bezpieczeństwo rodziny, zgłosił się jako ochotnik do pracy dla Niemców. W roku 1942 stał się pracownikiem III Rzeszy. Nie spodziewał się jednak tego, co spotka go za murami oświęcimskiego obozu. Pierwotnie pracował przy rozbudowie Birkenau, jednak niedługo później zaczął zmagać się z chorobą, która uniemożliwiała mu dalszą pracę. Wówczas poznał człowieka, który w Auschwitz tatuował numery obozowe. Lale, znając już warunki obozowe, które okazały się dla niego o wiele większym przeżyciem, niż przypuszczał, został wkrótce asystentem Pepana. To właśnie on odpowiadał za wykonywanie numerów seryjnych – ramię każdego więźnia przebywającego w obozie stawało się miejscem pracy Sokołowa.

Dzięki tej lekturze, czytelnik poznaje Sokołowa nie jako brutalnego współpracownika Niemców, ale jako bezsilnego człowieka, który brutalności doświadczał każdego dnia. Choć sam bohater nie był skory do rozmów na temat swojej przeszłości i bał się wracać do wspomnień z obozu – Heather Morris sprawiła, że Lale Sokołow przybliżył czytelnikom świat, którego większość z nich nie potrafi sobie wyobrazić.

Przyjaźń kluczem do sukcesu – niezwykła relacja autorki z tatuażystą

Tatuażysta z Auschwitz” jest wyjątkową książką (https://www.taniaksiazka.pl/tatuazysta-z-auschwitz-heather-morris-p-1003675.html), nie tylko ze względu na historię w niej opowiedzianą. Autorką książki jest pochodząca z Nowej Zelandii Heather Morris. Pisarka od wielu lat specjalizowała się w pisaniu scenariuszy, jednak nieoczekiwana znajomość z pewnym człowiekiem zupełnie zmieniła jej dalsze plany. Autorka jako swój kolejny scenariusz planowała wydać opowieść o Lalim – człowieku pracującym jako tatuażysta w Auschwitz. Bohatera poznała w 2003 roku i od tamtej pory stawał się jej bratnią duszą. Ta niesamowita relacja pozwoliła Lalemu zaufać i otworzyć się przed Morris – dzięki licznym opowieściom dotyczącym życia w obozie, Heather Morris zyskała obszerny materiał, oparty w całości na faktach.

Debiutancka powieść autorki została wydana na początku 2018 roku – niewiele trzeba było czekać, by biografia okazała się ogromnym sukcesem. Książka bardzo szybko trafiła na listy bestsellerów i zyskała uznanie czytelników na całym świecie. Na początku 2019 roku autorka została laureatką i po raz pierwszy odebrała nagrodę za swoją debiutancką publikację literacką. W Polsce zaledwie w ciągu roku historia sprzedała się w nakładzie ponad 100 tysięcy egzemplarzy.

Książka zdjęcie Racool_studio - pl.freepik.com